Pokládka kamenného koberce

Jsme výrobce a prodejce kamenných koberců. U nás si vyberete z mnoha barev a druhů. Nabízíme profesionální pokládku proškolenými zkušenými řemeslníky.

Podklad

Podklad musí být zpevněný (beton, stará dlažba atp.), suchý a zbavený veškerých nečistot. Pokud je beton poškozený, je nezbytná aplikace speciální pryskyřicové penetrace, která se nanáší pomocí malířského molitanového válečku. Aplikaci penetračního nátěru považujeme ovšem za nezbytnou téměř u všech dalších povrchů (s vyjímkou pokládek na zhutněnou hlínu, štěrkové cesty atp.). Mírné praskliny, prohlubně a díry ve starém podkladu je možné vyrovnat za pomoci samotného kamenného koberce. Není tedy nutné vyplňovat staré nerovnosti jiným materiálem. Původní dilatace podkladu je nutné zachovat. V případě, že je podkladem nový beton, je zapotřebí jej nechat vyzrát minimálně 20 dnů. V žádném případě neaplikujte kamenný koberec na mastný, mokrý, anebo nesoudržný povrch.

UPOZORNĚNÍ: Mramorové kamínky v originálním balení nesmí – na rozdíl od křemínků – před pokládkou navlhnout. Skladujte balení v suchém prostředí!!!

Podmínky pokládky

Pokládku je doporučeno provádět při teplotách vyšších než 10 stupňů celsia, v exteriéru pak bez rizika dešťových srážek.

Dokud není kamenný koberec vytvrzený (24h na bosou nohu, ideálně pak 48h do plného zatížení), je nutné povrch ochránit před deštěm a vodou.
Povrch musí do úplného vytvrdnutí zůstat bez jakéhokoliv mechanického zatížení (pozor např. na domácí zvířata).

Pokud je kamenný koberec určen pro občasný pojezd vozidel (tzn. parkování, garážová stání, apod.), tak je nutné vyčkat 7 dní po pokládce až do úplného vytvrdnutí. Až poté je možné na kamenný koberec najet automobilem.

Příprava nářadí

Příprava směsi

V menším kbelíku za pomocí elektrického ručního míchadla promícháme pryskyřici a tvrdidlo (složku A+B) přibližně po dobu 2-3 minut, v poměru uvedeném níže. Takto promíchanou směs pryskyřice a tvrdidla vlijeme do větší nádoby s připraveným kamenivem (celý pytel). Promícháváme po dobu 3-5 minut. Doba zpracovatelnosti rozmíchané směsi je cca. 30 minut, v horkém počasí se ovšem doba zpracovatelnosti zkracuje v závislosti na vysoké teplotě (zpracovat směs je nutné již do 10 – 15 minut). Je tedy dobré si pokládku rozplánovat.

Poměr směsi

Postup pokládky

Vodorovný podklad

Rozmíchanou směs vlijeme na připravený podklad a postupně roztahujeme hladítkem rovnoměrně do výšky 1,5 cm. Povrch je nutné důkladně utlačit a uhladit, aby vznikl souvislý a soudržný povrch bez prohlubní. Okraje je možné zakončit okrasnou lištou, betonovým obrubníkem anebo ponechat do ztracena. Veškeré nástroje, které přijdou do styku s aplikovaným kamenným kobercem je dobré průběžně očišťovat hadříkem nebo štětcem namočeným v ředidle C6000, aby nedošlo k zaschnutí na nářadí.

Svislý podklad (schodiště, obrubníky)

V současnosti jsme jedinou firmou, která vyrábí a prodává prefabrikovaný kamenný koberec na úpravu svislých ploch, a to ve velikostech 50×50 cm pro kamenné čtverce, 19×100 cm pro podschodnice a 8,5×100 cm pro soklové lišty. Tyto výrobky (obklady) se nalepují – dle podkladu – stavebním „flexi“ lepidlem nebo vysokopevnostním lepidlem (např. MAMUT GLUE high tack). Při aplikaci podschodnic připevníme nášlapné schodové lišty na okraje schodu, podschodnici přilepíme na svislou část a na nášlap aplikujeme klasický kamenný koberec. Díky našim prefabrikovaným dílům bude pokládka schodů daleko snažší, rychlejší a levnější, než klasické bednění.

Upozornění: Z prefabrikovaných obkladů (čtverce, podschodnice, sokly) je před nalepením nutné opatrně strhnout geotextilii (nikoliv perlinku) na zadní straně obkladu. Poté je možné aplikovat lepidlo.

Ošetřování a údržba

Nejvhodnější způsob čištění povrchů kamenných koberců je mechanické vymetení hrubých nečistot a opláchnutí vysokotlakým čističem nebo proudem vody. V interiéru doporučujeme kamenný koberec čistit vysavačem a následně setřít vlhkým mopem nebo parním čističem.

V zimním období se doporučuje povrch odklízet zametením, případně plastovým hrablem (vyvarujte se používání železných či ocelových prostředků na odhlízení sněhu a ledu, jako např. železné hrablo, sněhová fréza atp.). Na údržbu chodníků a schodů lze použít posypovou sůl. Na odstranění ledu se nesmí použítvat železné a ostré nástroje.

PO 2 LETECH POUŽÍVÁNÍ KAMENNÉHO KOBERCE, ZEJMÉNA ZÁTĚŽOVÝCH ČÁSTECH ( VJEZDY, POJEZDOVÉ PLOCHY A TAM KDE JE KAMENNÝ KOBEREC VYSTAVEN PŘÍMÝM POVĚTRNOSTNÍM VLIVŮM JE NUTNÉ PŘEVÁLEČKOVAT, PŘETŘÍT STÁVAJÍCÍ KAMENNÝ KOBEREC CCA 20dkg PRYSKYŘÍCÍ na 1m2 , DLE NAŠEHO NÁVODU. NA INTERIÉROVÉ KAMENNÉ KOBERCE, STAČÍ TOTO APLIKOVAT PO TŘECH LETECH.

Ukázka pokládky je také v našem firemním videu

Tyto webové stránky používají cookies. V případě, že souhlasíte s jejich použitím, klikněte na tlačítko "Souhlasím" níže. Detaily, jak s Vašimi daty nakládáme, najdete na stránce Podmínky zpracování osobních údajů.